V konkretnem primeru gre za dobavo blaga znotraj EU. Ker je opravljen le en prevoz blaga, je treba ugotoviti, katera od dveh dobav je dobava s prevozom. Predpostavljam, da je organizator prevoza vaša, torej slovenska družba (organizator prevoza praviloma nosi tveganje izgube blaga in stroške prevoza) in s tem vmesni dobavitelj).
Če je organizator prevoza vaša slovenska družba, ki nima ID-številke za DDV Luksemburga, da bi jo predložila svojemu dobavitelju v Luksemburgu, bo dobava med vašo slovensko družbo in dobaviteljem iz Luksemburga dobava s prevozom, torej dobava blaga znotraj EU. Ta bo v Luksemburgu oproščena, obdavčena pa mora biti v državi, kjer se prevoz blaga konča, to je v Franciji. Zato bi v takem primeru vaša slovenska družba morala imeti ID-številko za DDV v Franciji (ali pa se vključiti v posebno unijsko ureditev VEM), saj na to ozemlje opravi pridobitev blaga, zatem pa še nacionalno prodajo končnemu potrošniku v Franciji.
Treba je opozoriti, da če bi vaša slovenska družba luksemburškemu dobavitelju predložila svojo slovensko ID-številko za DDV, bi morala na podlagi 23/2 ZDDV-1 obračunati slovenski DDV od pridobitev blaga. Vendar tega DDV na podlagi sodbe C-696/20, ne sme odbiti od svoje davčne obveznosti.
Navajate, da je končni potrošnik srbsko veleposlaništvo, zato je treba opozoriti, da imajo diplomatska in konzularna predstavništva ter mednarodne organizacije, podpisnice mednarodnih sporazumov o olajšavah pri prenosu blaga čez mejo, pod določenimi pogoji možnost uveljavljati oprostitev plačila davkov pri uvozu blaga iz tretjih držav, pri pridobitvi iz drugih držav članic EU in pri nakupih na ozemlju države članice EU. Oprostitev je lahko neposredna ali pa se plačani davek naknadno vrne pod pogojem, da upravičenec (srbsko veleposlaništvo) izpolnjuje vse predpisane pogoje. Vendar pa je možna le neposredna oprostitev – torej če srbsko veleposlaništvo kupi blago oziroma storitve prek posrednikov, je le zadnja dobava lahko oproščena davkov. Upravičenec (srbsko veleposlaništvo) lahko uveljavi neposredno oprostitev ob nakupu blaga ali storitve tako, da slovenskemu dobavitelju predloži izpolnjeno potrdilo o oprostitvi iz Uredbe 282/2011, ki ga je potrdil pristojni organ države, v kateri ima sedež (torej v Franciji). Vendar, ker se blago v času dobave srbskemu veleposlaništvu nahaja v Franciji, je treba preveriti pogoje glede oprostitve v Franciji.